«Svein H. Gullbekk har skrevet en flott bok om gullmyntenes historie fra tidenes morgen. [...] Boka er slående vakkert brukket og illustrert.»
- Halvor Mehlum, Apollon 4/2021
«Dette er verdenshistorie, fortalt på en spennende måte gjennom myntene og pengenes fremvekst. Det er underholdende og stort sett lettlest. Vi må understreke at dette er sakprosa på sitt mest saklige. Gullbekk holder seg til kjernen. Ser du etter et eventyr får du heller lese eventyr. Men markedet for dem som er litt (eller veldig) interessert i mynter er nok stort. Og de som har den interessen har trolig også den historiske interessen. Vi tipper denne boken vil favne bredt.»
- Andreas Klemsdal, Finansavisen 7. august 2021
«Ved å knytte velkjente historiske hendelser til spesifikke historiske mynter gjøres boken lett å lese for et bredt publikum. [...] Boken er gjennomgående illustrert med avbildede gullmynter, der man kan studere eksemplarer av myntkunsten, konkret knyttet til historiene som fortelles. I så måte kan forfatterens ærend i like stor grad synes å skape numismatisk entusiasme.»
- Kjetil Vikene, Forskerforum 7/2021