«Det spennende med boken er at den er skrevet innenfor et norsk «majoritetskristent» teologisk miljø som jo TF tross alt er, noe som gjør at boken egner seg spesielt godt for å forstå temaet i en norsk kontekst. [...] Det å formidle mye innhold kort og konsist er en kunst, og kan føre til at flere som ikke er eksperter får lyst til å lese. Boken kan slik sett også egne seg som en innføringsbok om temaet.»
- Frode Kinserdal, Religion og livssyn 3/2023
«Den er en velstrukturert og engasjerende fremstilling [...] Boka tegner i det hele tatt et bilde av islam som en kompleks, dynamisk, flerstemmig tradisjon som hele tiden stimulerer til ny og videre tenkning når det gjelder moralske spørsmål – en tenkning som også kan komme det øvrige samfunnet til gode. Den er opplysende, klargjørende og tankevekkende, og et uvurderlig bidrag til enhver som skal undervise om islam i akademisk kontekst i dag.»
- Signe Aarvik, Prismet 1/2024
«Moral og etikk i islam presenterer normativ islamsk etikk, slik den har blitt drøftet og analysert av muslimske filosofer og etikere opp gjennom tidene.»
- Levi Geir Eidhammer, salongen.no
«Bektovics klare tanker fører leseren inn i ulike tenkere og presenterer deres tankegods godt og nyansert. [...] Denne boken er et godt bidrag til hva etikk i islam kan være. Spesielt drøftingen om forholdet mellom etikk og lov skinner i leserens øyne.»
- Anne Berit Nystad, bokomtaler (Instagram)