«Med kunnskap, argumenter og elegant sakprosa belyser Gudmund Hernes det samfunnet han har studert og deltatt i i 60 år […] I boka er det mye lærdom, og det meste er tilrettelagt for de fleste av oss.»
- Gudleiv Forr, Dagbladet
«Denne boken kiler ens polemiske smaksløker. Vi lar oss både inspirere og underholde. Det er tankens spenst, og formens vidd.»
- Kjell Solem, Bok365
«I 60 år har Gudmund Hernes bedrevet folkeopplysning, om alt fra Marx til onani. Hele tiden velformulert og spisset. […] Denne samlingen av tekster fra hans hånd nærmer seg til tider en lesefest.»
- Gunnar Kagge, Aftenposten
«Mykje av dette glimtar av intellektuelt gull; det er kombinasjonar av systematiske diskusjonar, friare resonnement omkring verdien av det som er gjort, og somtid også drøftingar eller framlegg til korleis ein skal oppfatte aktiviteten til den samfunnsvitskaplege forskaren. I desse tekstane lyfter Hernes seg frå å vere ein nærsynt forskar til å te seg som ein samfunnsobservatør. Samanfatninga og perspektiveringa i det fine etterordet til Bernt Hagtvet gjer dette ganske tydeleg og er verdfullt i seg sjølv som tilskot til norsk intellektuell historie. […] her er nok av aha-opplevingar.»
- Bjørn Kvalsvik Nicolaysen, Dag og Tid