Vi trenger sårt en mer ærlig samtale om alkoholisme og alkoholkultur i Norge. For å få til det, er vi avhengige av at flere legger kortene på bordet og forteller åpent om sitt forhold til alkohol, både på godt og vondt. Gunn-Helen Øye Har levert et viktig bidrag til en slik samtale.

- Mimir Kristjansson, Bokmagasinet, Klassekampen

Utad var hun den vellykkede yrkeskvinnen som feiret jobbsuksess med champagne. Hjemme var Gunn-Helen Øye en sliten mamma som drakk Martini skjult i kaffekrus. Fra å mestre jobb og småbarn med et glass vin på mandag og to vinglass på jobbfesten tirsdag, mistet hun kontroll over «den kule livsstilen». Alt begynte å dreie seg om drikkingen. «Hvorfor sa dere ikke i fra?» spør Øye nå; «Dere som sto meg nærmest; kjæreste, foreldre, søsken, venner og kolleger?»

30 år etter at Øye sluttet å drikke alkohol, feirer hun fortsatt edruskapsdagen, det avgjørende øyeblikket da hun la seg inn til avrusning. I denne boken deler hun sin sterke historie og ser som trendforsker på hvilken rolle alkoholen spiller i dagens nytelseskultur og hvilken sprengkraft ubevisste vaner har.

Les mer

Produktdetaljer

Publisert
2024-01-08
Utgave
1. utgave
Utgiver
Vendor
Cappelen Damm
Aldersnivå
Voksen
Språk
Product language
Bokmål
Format
Product format
E-bok
Antall sider
184
Sjanger
Faglitteratur

Forfatter