"Dette er en bok det er vrient å legge vekk." (...) «Et spinnvilt tankeeksperiment om H.C. Andersens sommer hos Charles Dickens? Ja takk!» (...)
«Jeg elsker Dickens» er et øyeåpnende tankeeksperiment omkring skjebnen til en av vestens største eventyrforfattere, ispedd også en hel del reelle detaljer. Så for å oppsummere denne leseopplevelsen føles det helt på sin plass å sitere hans eventyrforfatterkollegaer, Asbjørnsen og Moe:
«Vil du være med, så heng på!».»

- Oda Faremo Lindholm, VG

"Ømt forfatterportrett og samtidig en lekende roman»

- Ole Jacob Hoel, Adressavisen

"Boblende morsomt og hjerteskjærende trist. Hilde Østby imponerer med sin litterære lek med H.C. Andersens mislykkede besøk hos Charles Dickens.»

- Leif Bull, Dagens Næringsliv

En vrengt historisk roman om en umulig kjærlighetshistorie    Den danske eventyrforfatteren H. C. Andersen besøkte sitt store forbilde Charles Dickens på hans landsted i Kent sommeren 1857. Han ble værende i fem uker, mye lenger enn planlagt. Etter dette traff de to forfatterne hverandre aldri igjen. Hva skjedde egentlig denne sommeren? Jeg elsker Dickens er en roman som utgir seg for å være en biografi om H. C. Andersen, forfattet av en upålitelig og hemmelighetsfull arkivar. Den beskriver et menneske som kjemper seg ut av fattigdom og vold, og på veien omskaper vonde opplevelser til ikoniske eventyr. Det er en fortelling om vold og kjønnsidentitet, om berømmelse og ensomhet, og om å være den evige gjest.  Men mest av alt handler romanen om å være hjelpeløst forelsket og villig til å gjøre alt for å oppnå den store og usannsynlige kjærligheten. Kan litteraturen redde oss fra oss selv, og finnes det ro og trygghet for alle de urolige som flykter fra seg selv og sin egen bakgrunn?
Les mer

Produktdetaljer

Publisert
2024-08-01
Utgave
1. utgave
Utgiver
Vendor
Kagge
Aldersnivå
Voksen
Språk
Product language
Bokmål
Format
Product format
E-bok
Antall sider
329
Sjanger
Skjønnlitteratur
Innkjøpsordning
Kulturfond

Forfatter